Viete prečo je dôležitý spánok?

Autor: Mon Laciková 21.04.2020 0 Komentárov 988 videní

Stáva sa vám občas, že nemôžete dlho zaspať, alebo máte nepokojný spánok? Isto ste premýšľali nad tým, prečo tomu tak je, nemám pravdu?

Dám vám odpoveď, ktorá vám bude dávať zmysel.

Z väčšej časti za to môže internet, sociálne média, televízia (pokiaľ nemáte vážnejšie zdravotné problémy, ktoré majú vplyv na váš spánok). Jednoducho sa nechávate pohlcovať technologickými výdobytkami.

Vedeli ste o tom, že modré svetlo, ktoré vyžarujú elektrické zariadenia, redukuje v našom tele hladinu melatonínu? Táto chemická látka informuje telo o potrebe spánku. Ak celý deň pozeráme na svoje prístroje, zhoršujeme si poznávacie funkcie. Z toho je úplne jasné, že keď sa pred spaním pozeráme na obrazovky (či už televízia, alebo počítač), spôsobuje to dysfunkciu spánku.

Ak náš spánok nie je kvalitný, ťažšie sa nám ráno vstáva, alebo sa budíme s nepríjemným pocitom. Kvalita spánku je veľmi dôležitá, nielen kvantita.

Vedci zistili, že lymfatický systém, o ktorom sa predtým predpokladalo, že je len v tele, nachádza sa aj v lebke. Aby mozog zotrvával v optimálne kondícii, je potrebné ho vyčistiť. Práve toto čistenie funguje len v čase spánku. Navyše, počas spánku sa produkuje aj rastový hormón. A tej je zase dôležitý, pretože zvýšená hladina rastového hormónu zlepšuje náladu, poznávacie schopnosti, dodáva energiu.

Ak chcete byť viac kreatívny, produktívny, zdravý a mať dlhší život, potrebujete k tomu kvalitný spánok. Na základe vedeckých výskumov je potvrdené, že 7,5 hodiny spánku každú noc je veľmi prospešných pre naše zdravie a vitálne fungovanie. Možno budete prekvapení, ale naopak, podľa vedcov nadmerné spanie (9 a viac hodín), skracuje život.

Je dôležité, ako trávite čas pred spaním. Vymeňte televíziu, alebo počítač za večerné čítanie, meditovanie, alebo sa radšej porozprávajte so svojimi blízkymi.

„Ráno človek čerpá silu zo spánku, cez deň z jedla.“ —  Turecké príslovie

Na záver: Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí. ↓

O autorovi: Mon Laciková

Mon Laciková

Energická žena s pozitívne naladeným životným entuziazmom a dobrodružnou dušou. Rada sa na svet pozerám cez objektív a zachytávam krásne, nezabudnuteľné momenty života.

Pozrite si všetky články od Mon Laciková

Komentárov

wonderful comments!