Bozk ako motivácia?

Autor: Monika Laciková 06.07.2018 0 Komentárov 4341 videní

Bozk je symbolom lásky, charakterizuje všetky citové vzťahy. Od vzťahu rodičov k dieťaťu, vzťah medzi priateľmi, vzťah medzi dvoma ľuďmi.

Zázrak menom bozk

Bozk znamená omnoho viac. Spôsobuje v našom tele neuveriteľné množstvo najrôznejších fyziologických pochodov. Pri bozkávaní sa vyplavujú endorfíny, stúpa nám krvný tlak a tep sa zvyšuje až na dvojnásobok, znižuje produkciu stresových hormónov. Pri bozkávaní prežívame pozitívne emócie a tie majú vplyv na posilnenie nášho imunitného systému, má priaznivý účinok na úrovni mozgu a pomáha aj pri bolestiach hlavy. Bozk nás robí krajšími, šťastnejšími. Za zmienku stojí určite aj fakt, že pri bozku pracuje takmer 40 mimických svalov, čo vedie k lepšiemu prekrveniu kože a jej pomalšiemu stárnutiu. Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí sa často bozkávajú, sú sebavedomejší, zdravší a žijú dlhšie.

Prekvapivé zistenia

To, že má bozk pozitívny vplyv na nás už vieme. Čo je veľmi zaujímavé a aký má bozk význam na emocionálnu stránku dieťaťa možno mnohí ani nevedia. Deti emocionálne reagujú nielen na reakcie rodičov k samotnému dieťaťu, ale aj na vzťah medzi matkou a otcom. Deti, ktoré vidia medzi svojimi rodičmi prejavy náklonnosti ako bozky, objatia a pohladenia, sú zdravšie. Láskyplné správanie rodičov podporuje zdravie detí a navyše je nápomocné v odolnosti voči stresovým situáciám.

Pre dieťa je bozk dôležitý. Vedeli ste, že bozk dieťaťu na dobrú noc im pomáha pokojne zaspať? Ja to robím každý večer, keď ukladám syna k spánku. Prejavujem mu niekoľko krát za deň svoju lásku bozkami, objatiami a napriek tomu, že už začína byť v pubertálnom veku, za dverami domova hocikedy za mnou príde, objíme ma, pobozká a samozrejme k tomu nechýbajú slová „ľúbim ťa mami“.

Ja ako matka môžem len súhlasiť, že láskyplný vzťah rodičov má nielen vplyv na zdravie dieťaťa, ale i to, že dieťa vie prejaviť lásku ku vám.

Na záver som pre vás vybrala pár krásnych citátov o bozku:

„Bozky sú rýchlopisom lásky.“ – Dino Serge Pitigrilli

„Zamilovaní zatvárajú oči pri bozku, lebo chcú vidieť srdcom.“ – Daphne Du Maurier

„Bozky sú to, čo zostalo z reči, akou sa hovorilo v raji.“ – CONRAD Joseph

„Kto nebozkáva, je ako mŕtvy.“- Johann Wolfgang Goethe

„Pretože bozkával pomaly, jeho láska trvala ďalej.“ – Ramón Gómez de la Serna

„Posledné slova hádky sa menia na bozky.“ – František Branislav

„Keď láska už nevedela čo povedať, vynašla bozk.“ – Brigitte Bardot

Na záver: Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí. ↓

O autorovi: Monika Laciková

Monika Laciková

Energická žena s pozitívne naladeným životným entuziazmom a dobrodružnou dušou. Rada sa na svet pozerám cez objektív a zachytávam krásne, nezabudnuteľné momenty života.

Pozrite si všetky články od Monika Laciková

Komentárov

wonderful comments!