Ako zistiť, čo vlastne chcem (1. časť: Cieľ za 1 rok)

Autor: Michal Hrehuš 25.10.2016 18 komentárov 45129 videní

Verím, že každý z nás v sebe nosí nejaký veľký alebo doposiaľ nesplnený cieľ.

Určite máte aj vy sen, ktorý nie a nie prísť. Možno vyzerá príliš veľký a ťažko dosiahnuteľný, pretože nemáte potrebné vedomosti a zdroje, alebo vás brzdia hlboko zakorenené podvedomé programy, ktoré sa javia byť nekonečne silné a možno jednoducho neviete, čo chcete.

Máte taký sen?

Tiež som mal taký nesplnený cieľ… a nie jeden.

Prezradím vám jednu dôležitú vec:

Ak pri myšlienke na svoj cieľ cítite nadšenie a zároveň strach, neistotu, či obavy, ste na správnej ceste.

V tejto sérii článkov vám chcem pomôcť s prvými krokmi:

  1. Ako nájsť svoje poslanie, keď neviem, čo chcem.
  2. Ako udržať svoj cieľ pred očami a vytrvať, aj keď mi okolie hádže polená pod nohy.
  3. Ako poraziť podvedomé programy a strach.
  4. Ako mať a udržiavať skvelé vzťahy.
  5. Ako zaviesť teóriu do praxe.

Na všetky tieto otázky vám postupne odpoviem, aby ste skutočne začali realizovať svoj VEĽKÝ cieľ a prestali sa len prizerať, ako ten čas letí. Je pritom jedno, či túžite robiť to, čo vás baví, mať lepšie vzťahy, zdravé telo alebo si kúpiť vlastný dom. Tieto veci môžete použiť všade.

Pripravení? Poďme na to…

Ako nájsť svoje poslanie, keď ani neviem, čo chcem

Ak neviete, kam idete, je jedno, akou cestou sa vydáte.

Počuli ste už, že: „musíte mať poslanie, musíte mať jasnú víziu, definujte si ciele, musíte vedieť, čo chcete…“ a podobne?

Treba mať toľko vecí… Kto sa má v tom vyznať?

Skôr, než sa pustíme do hľadania, ujasnime si, čo to vlastne hľadáme.

Vysvetlím vám to na príklade:
Predstavte si, že bývate v Bratislave a váš bratranec z Košíc, vás pozve na svadbu. Prijmete pozvanie a rozhodnete sa, že pôjdete autom a uvidíte kus Slovenska. Je však rok 1995. Nemáte navigáciu, tablet ani mobil. 🙂 Spoliehať sa môžete len na papierovú mapu a dopravné značky. V mape ste zistili, že najskôr musíte ísť z Bratislavy smerom na Trnavu. Keď budete pri Trnave, odbočíte na Nitru a na Trnavu môžete zabudnúť. V Nitre budete pokračovať smerom na Zvolen a nemusíte sa viac sústrediť na Nitru a tak ďalej, až sa dostanete šťastne do Košíc na svadbu vášho bratranca.

Ísť na svadbu je vaše poslanie – dôvod, PREČO vlastne niečo robíte.
Cesta autom predstavuje vašu víziuspôsob, ako chcete dosiahnuť, svoje poslanie, svoje PREČO.
Trnava, Nitra, Zvolen… to sú ciele, ktoré vás povedú k zrealizovaniu vízie. Musíte sa však najskôr sústrediť na Trnavu, pretože v Bratislave by ste márne hľadali značky s nápisom Košice.

Mnoho ľudí bezradne stojí v centre Bratislavy hľadajúc smer Košice a preto nemajú tušenie, ako začať.

Zistite, čo chcete, úplne všetko, čo chcete

Najúčinnejším spôsobom, ktorý som doteraz vyskúšal, ktorý aj mne osobne pomohol zistiť, čo chcem, je jedno jednoduché cvičenie. Ja si ho opakujem každý rok. To cvičenie vyzerá na prvý pohľad tak jednoducho a bezvýznamne, že skôr, ako vám o ňom poviem viac, chcem, aby ste sa rozhodli, že ho spravíte až do konca. Áno, chcem, aby ste sa rozhodli dopredu bez možnosti posudzovania. 🙂

Pripravení a rozhodnutí? Poďme na to…

Napíšte si zoznam 101 cieľov. To je všetko. Hotovo.

Už teraz vidím tie prevrátené oči vášho vnútorného kritika, ktorý hovorí: „Taká blbosť! Toto mi má naozaj pomôcť? Však ja neviem vymenovať ani 10 cieľov.

Našťastie ste sa rozhodli už dopredu, takže na tom, čo vám hovorí váš kritik, už nezáleží. 🙂

Myslím to vážne.

Spravte si na to čas, zoberte si papier a pero a začnite písať všetko, čo chcete teraz, o rok, o desať rokov… Píšte, čo by ste chceli mať, čo by ste chceli robiť, akým človekom by ste chceli byť…

101 cieľov úplne zmení nastavenie a pozornosť vašej mysle a ja som si istý, že medzi všetkými tými cieľmi nájdete minimálne jeden, ktorý vás chytí za srdce.

101 cieľov si mi môžete samozrejme písať na akýkoľvek papier, no keby ste chceli viac podpory, tipov, motivácie a pomoci pri realizovaní vášho veľkého cieľa počas celého roka, odporúčam vám používať I Can Academy Motivačny diár. Nájdete v ňom aj toto cvičenie a miesto pre vašich 101 cieľov, spolu s ďalšími cvičeniami každý mesiac, ktoré vás postupne prevedú od definovania vášho cieľa až po pravidelné akčné kroky, ktoré vás privedú k tomu, po čom túžite.

PS: V druhej časti si povieme, ako udržať svoj cieľ pred očami a vytrvať, aj keď ide okolie proti vám.

PS2: V druhej časti sa pozrieme na to, ako udržať svoj cieľ pred očami, aj keď vás okolie odhovára.

Na záver: Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí. ↓

O autorovi: Michal Hrehuš

Michal Hrehuš

Podporujem ľudí v tom, aby robili to, čo milujú, boli bohatí a šťastní.

Som autorom prvých motivačných kalendárov a spoluautor Motivačného diára. Založil som I Can Academy, stránku Myslím pozitívne - oficiálny blog Veselých vecí na Facebooku a Myšlienku dňa.

Pozrite si všetky články od Michal Hrehuš

Komentárov

wonderful comments!